Lifestyle

Najlepsze filmy na zimę – akcja, góry, wspinaczka

Najlepsze filmy na zimę – akcja, góry, wspinaczka

Mam taki moment zimą, kiedy już jestem przesycona wszystkimi świątecznymi filmami, komediami i kinem familijnym. Wtedy zwyczajowo zaczynam szukać innej kategorii filmowej, która wrzuci we mnie troszkę więcej emocji, energii i pobudzi po świątecznym maratonie jedzonkowym 😀 Wówczas kieruję się w stronę filmów akcji, które dzieją się w zimowym pejzażu. W lecie takie filmy mają zdecydowanie słabszy odbiór, brakuje tego klimatu za oknem.  Zdecydowanie oglądanie akcji wspinaczkowych i przygód alpinistów jest doskonałym zimowym wyborem. A więc zapraszam do listy – Najlepsze filmy na zimę – akcja, góry, wspinaczka.

1. Granice wytrzymałości (Vertical limit), 2000

Granice wytrzymałości everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Martin Campbell

główna obsada: Chris O’Donnell / Peter Garrett, Robin Tunney / Annie Garrett, Bill Paxton / Elliot Vaughn, Scott Glenn / Montgomery Wick, Izabella Scorupco / Monique Aubertine, Nicholas Lea / Tom McLaren                                  czas trwania: 124 min.

Film zaczyna się w niezwykły sposób – grupa wspinaczy, w tym Anna i jej brat Peter wspinają się wspólnie z ojcem na ścianie. Jednak podczas wspinaczki coś poszło nie tak, skutki tej wyprawy wpływają na przyszłość i relacje rodzeństwa. Wiem, wielu twierdzi, że to słaby film, dla mnie jednak jest niesamowity. W realistyczny sposób ukazuje ludzkie emocje i zachowania, które się ujawniają w momentach walki o życie. Peter wyrusza na akcję ratunkową, aby uwolnić i sprowadzić z gór swoją siostrę która została uwięziona w lodowej grocie na jednym z najwyższych szczytów świata. Dla mnie piękny i prawdziwy film, charaktery, jakie tutaj poznamy, mogą pojawić się w naszym życiu na różnych polach. Warto wiedzieć do czego zdolni są ludzie. Ciekawostka: zobaczymy tutaj Izabellę Scorupco.

2. Himalaje (Himallaya), 2015

TheHimalayas himallayah Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams
reżyseria: Lee Seok-hoon
główna obsada: Jung-min Hwang – Hong-gil Eom, Woo Jung – Moo-taek Park, In-kwon Kim – Jeong-bok Park, Mi-ran Ra – Myeong-ae Jo, Won-hae Kim -Moo-yeong Kim, Hae-yeong Lee -Cheol-goo Jang, Bae-soo Jeon -Bae-Soo Jun, Gyoo-soo Jeong – Prezes Kim
czas trwania: 124 minuty
Piękny południowokoreański film, który poszedł dużo dalej niż znane mi do tej pory filmy z zakresu alpinizmu i wysokich gór. To nie tylko kino akcji, to również fantastyczne kino emocji, uczuć i wzruszeń. Sięga tam, gdzie inne filmy akcji nie sięgają. Opowiada historię w niezwykły sposób, widzimy tutaj dużo więcej „podszewki” i „zaplecza”. To właśnie ten film pozwolił mi poczuć bliżej alpinizm i emocje, jakie on wywołuje u alpinistów, ich rodzin i bliskich. Do tego zachwycające ujęcie. Film przepiękny, z chęcią obejrzałabym więcej produkcji nakręconych w ten sposób. Ciekawostka: zachwycająca scena wschodu słońca.

3. K2, 1991

K2 everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Franc Roddam

główna obsada: Michael Biehn – Taylor Brooks, Matt Craven – Harold Jameson, Patricia Charbonneau – Jacki Metcalf, Julia Nickson – Cindy Jameson

czas trwania: 104 min

Co się może wydarzyć, kiedy dwójka przyjaciół, fizyk oraz prawnik, miłośnicy alpinizmu, wyruszą na zdobycie jednego ze szczytów świata? Pełen zwrotów akcji film, nieprzewidywalny i wypełniony emocjami.  Jeśli dorzucimy jeszcze w tym miliardera, któremu zamarzyło się jako pierwszemu na świecie zdobyć szczyt K2 zimą, powstaje całkiem niebezpieczna akcja. Jakby niebezpieczeństw na zboczach najwyższego szczytu Karakorum było mało. Rywalizacja, ryzyko, adrenalina. Ciekawostka: spotkamy się tutaj z muzyką Hansa Zimmera.

4. Everest, 2015

everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Baltasar Kormákur

główna obsada: Jason Clarke – Rob Hall,  Josh Brolin – Beck Weathers, Jake Gyllenhaal – Scott Fischer, John Hawkes – Doug Hansen, Robin Wright – Peach Weathers

czas trwania : 121 min.

Historia oparta na faktach. Grupowa wyprawa na Mount Everest. Chciałoby się rzec – wycieczka, bo warunkiem wzięcia w niej udziału jest opłata w wysokości kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Wyprawie przewodzi doświadczony alpinista Rob Hall. Początkowo wydaje się to być całkiem niezła zabawa – wieczory pełne radości, muzyki i alkoholu w bazach. Piękna pogoda, wysokiej jakości sprzęt, doświadczeni przewodnicy, cóż może pójść źle? Wszystko. Zmienna pogoda, brak doświadczenia i zbyt dużo ludzi na szlaku nie wróżą nic dobrego.  Ciekawostka: 10 maja 1996 Mount Everest pochłonął życie 8 osób. Film jest na podstawie książki  „Wszystko za Everest „Jona Krakauera, który jako dziennikarz “Outside” uczestniczył w komercyjnej wyprawie na Everest.

5. Północna Ściana (Nordwand), 2008

północna ściana everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Philipp Stolzl

główna obsada: Benno Fürmann – Toni Kurz, Johanna Wokalek – Luise Fellner, Florian Lukas – Andreas Hinterstoisser, Simon Schwarz – Willy Angerer, Georg Friedrich – Edi Rainer

czas trwania: 126 min.

Dwóch bawarczyków podejmują się próby zdobycia szczytu Eiger, atakując go od najtrudniejszej strony – północnej ściany. Równocześnie z nimi ataku na szczyt podejmuje się dwójka austriaków. Obie drużyny spotykają się u podnóża góry i rozpoczyna się rywalizacja, której celem jest udowodnienie wyższości nacji niemieckiej. Wyczyny obu drużyn obserwowane są przez władze niemieckie oraz grono dziennikarzy, którzy stacjonują w hotelu położonym niedaleko szczytu. Osobiście mnie zachwyciły sceny koncentrujące uwagę na ówczesnym wyposażeniu alipinistów – brak rękawiczek oraz podstawowego na dzisiejsze czasy wyposażenia wysokogórskiego. Świetnie kręcone sceny dodają mroku i strachu. Momentami człowiek ma wrażenie, że wraz z alpinistami znajduje się na ścianie i wspólnie z nimi walczy o przerwanie. Ciekawostka: Góra nazywana jest również mianem Mordwand, czyli Mordercza Ściana.

6. Wspinaczka (L’ascension), 2017

wspinaczka everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Ludovic Bernard

główna obsada: Ahmed Sylla – Samy Diakhate,  Alice Belaïdi – Nadia,  Kévin Razy – Ben, Nicolas Wanczycki – Jeff, Waly Dya – Max

czas trwania: 103 min.

Ostatni film, bardziej na rozluźnienie, typowa zwariowana francuska komedia. O sile uczuć, o sile marzeń i o konsekwencjach wypowiadanych słów. Co prawda sama historia oparta jest na faktach, nie mniej jednak reżyser postarał się o to, by była opowiedziana w zupełnie szalony sposób. Z drugiej strony poniekąd wyśmiewając dzisiejszą turystykę wysokogórską, gdzie ilość posiadanej wolnej gotówki decyduje o tym, czy staniemy się uczestnikami niebezpiecznej wyprawy na ośmiotysięcznik czy też nie. To również piękna historia o zdobywaniu niemożliwego, o realizacji celów, o realizacji marzeń, nawet jeśli pochodzi się z ubogiego środowiska. To historia o tym, że nie ma granic i człowiek, jeśli bardzo chce, jest w stanie przenosić góry, a bynajmniej się na wspinać 😉 Ciekawostka: Nadir Dendoune (Francuz pochodzenia algierskiego) 25 maja 2008 zdobył Mount Everest bez żadnego doświadczenia.

Podsumowanie

Ciekawa jestem jakie są Wasze ulubione filmy z górami w tle. Jakie tytuły Wy byście dodali do tej listy?

Polecam również kilka wspaniałych francuskich komedii

Zapraszam Was również do spojrzenia na listę najlepszych hiszpańskich komedii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *