Białe Święta i Sylwester kierunek litewskie Troki
Ilu z Was zastanawiało się na spędzenie świąt poza domem? Ilu z Was marzyło o spędzeniu świąt w ciepłym kraju lub o wyjechaniu w miejsce, w którym spędzimy śnieżne białe święta i Sylwester? My święta spędzamy na różne sposoby. Czasem marzą nam się tradycyjne polskie święta, z pierogami, uszkami, krokietami i kapustą na stole. Z czerwonym barszczem, makowcem, sernikiem i karpiem. Czasem mamy ochotę, jak w popularnej amerykańskiej komedii Święta Last Minute po prostu „przeskoczyć święta” i uniknąć tłumów w sklepach, mycia okien, sprzątania całego domu i gotowania oraz pieczenia na święta, w tzw. międzyczasie pomiędzy pracą, a codziennym funkcjonowaniem. A czasem nachodzi nas ochota na tradycyjne święta, pełne śniegu i pysznego jedzenia, ale jednak takie przy których nie trzeba biegać po sklepach i stać w kuchni dniami i nocami. Nasz sposób na Białe Święta i Sylwester to… wyjazd do Wilna i Trok.
Białe święta w litewskich Trokach
Dlaczego warto się tam wybrać? Chociażby dla wspaniałych widoków i pysznego jedzenia w stylu Europy Wschodniej. Dla pięknych otwartych przestrzeni i setek miejsc pozbawionych tłoku. Dla możliwości celebracji świąt bez ciśnienia, biegu. By zwolnić tempo i by spędzić magiczne białe święta.
Na Litwie czas jakby płynął spokojniej, na ulicach, w mieście, restauracjach czy sklepach nie czuć świątecznego wariactwa i gonitwy by z wszystkim zdążyć na czas. Tutaj magia świąt działa, liczy się czas spędzony z rodziną, a nie w kuchni.
Czy cokolwiek będzie w Święta otwarte?
Właściwie przez cały okres świąteczno-noworoczny wszystko jest otwarte, sklepy, restauracje i obiekty do zwiedzania. Naprawdę ten czas można spędzić na wiele sposobów. Śnieg i masa fajnych otwartych parków, ogrodów, przypałacowych stawów i rzeczek daje okazję do świetnej zabawy na świeżym powietrzu.
Jest też całe mnóstwo muzeów, pałaców i zamków, które można w tym czasie odwiedzić. W zamku, który widzicie na powyższych zdjęciach często rezydował Zygmunt August wraz z Barbarą Radziwiłłówną. W muzeach znajdziemy nie tylko opisy litewskie, angielskie, ale przede wszystkim polskie. Litwini uznając wspólnotę z Polską (Rzeczpospolita Obojga Narodów) w większości muzeów na równi traktują opisy w obu językach.
Zamek w Trokach znajduje się w odległości około 30 km. od litewskiej stolicy. W jego wnętrzu znajduje się sporo multimedialnych atrakcji dla dzieci. Położony jest na wyspie i można do niego dotrzeć tylko poprzez system pomostów lub łódkami w okresie letnim.
W Trokach mieszka wciąż wielu karaimów. Dzięki nim w pobliskich restauracjach możecie zjeść najpyszniejsze na świecie karaimskie pierogi – kibiny. Są one pieczone a w ich wnętrzu znajdują się różnego rodzaju nadzienia. Możemy wybrać pierożki z nadzieniem kapuścianym, z kurczakiem, z nadzieniem z wieprzowiny lub baraniny.
Troki to tylko jedno z wielu pięknych miejsc, wartych naszej wizyty podczas świąt czy w okresie noworocznym. My to miejsce na ten magiczny świąteczny czas polecamy z czystym sumieniem.
Jak Wam się to miejsce spodobało?
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be
really something which I think I would never understand.
It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking
forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!
Excellent article! We are linking to this great article on our site.
Keep up the great writing.
Hi there it’s me, I am also visiting this website regularly, this site is actually pleasant and the visitors are genuinely sharing
good thoughts.
Hello, its fastidious piece of writing on the topic of media print, we
all be familiar with media is a great source of information.
Wow, przepięknie. Zamierzam w tym roku jechać do Wilna 🙂 Wszelkie wskazówki przyjmę z miłą chęcią! Nie samą Pragą żyje człowiek.
Wilno uwielbiam, odwiedzamy je każdego roku. Ma klimat oczywiście odmienny od Pragi, ale umówmy się Praga jest nie do podrobienia 😀