Lifestyle

Najlepsze filmy na zimę – akcja, góry, wspinaczka

Najlepsze filmy na zimę – akcja, góry, wspinaczka

Mam taki moment zimą, kiedy już jestem przesycona wszystkimi świątecznymi filmami, komediami i kinem familijnym. Wtedy zwyczajowo zaczynam szukać innej kategorii filmowej, która wrzuci we mnie troszkę więcej emocji, energii i pobudzi po świątecznym maratonie jedzonkowym 😀 Wówczas kieruję się w stronę filmów akcji, które dzieją się w zimowym pejzażu. W lecie takie filmy mają zdecydowanie słabszy odbiór, brakuje tego klimatu za oknem.  Zdecydowanie oglądanie akcji wspinaczkowych i przygód alpinistów jest doskonałym zimowym wyborem. A więc zapraszam do listy – Najlepsze filmy na zimę – akcja, góry, wspinaczka.

1. Granice wytrzymałości (Vertical limit), 2000

Granice wytrzymałości everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Martin Campbell

główna obsada: Chris O’Donnell / Peter Garrett, Robin Tunney / Annie Garrett, Bill Paxton / Elliot Vaughn, Scott Glenn / Montgomery Wick, Izabella Scorupco / Monique Aubertine, Nicholas Lea / Tom McLaren                                  czas trwania: 124 min.

Film zaczyna się w niezwykły sposób – grupa wspinaczy, w tym Anna i jej brat Peter wspinają się wspólnie z ojcem na ścianie. Jednak podczas wspinaczki coś poszło nie tak, skutki tej wyprawy wpływają na przyszłość i relacje rodzeństwa. Wiem, wielu twierdzi, że to słaby film, dla mnie jednak jest niesamowity. W realistyczny sposób ukazuje ludzkie emocje i zachowania, które się ujawniają w momentach walki o życie. Peter wyrusza na akcję ratunkową, aby uwolnić i sprowadzić z gór swoją siostrę która została uwięziona w lodowej grocie na jednym z najwyższych szczytów świata. Dla mnie piękny i prawdziwy film, charaktery, jakie tutaj poznamy, mogą pojawić się w naszym życiu na różnych polach. Warto wiedzieć do czego zdolni są ludzie. Ciekawostka: zobaczymy tutaj Izabellę Scorupco.

2. Himalaje (Himallaya), 2015

TheHimalayas himallayah Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams
reżyseria: Lee Seok-hoon
główna obsada: Jung-min Hwang – Hong-gil Eom, Woo Jung – Moo-taek Park, In-kwon Kim – Jeong-bok Park, Mi-ran Ra – Myeong-ae Jo, Won-hae Kim -Moo-yeong Kim, Hae-yeong Lee -Cheol-goo Jang, Bae-soo Jeon -Bae-Soo Jun, Gyoo-soo Jeong – Prezes Kim
czas trwania: 124 minuty
Piękny południowokoreański film, który poszedł dużo dalej niż znane mi do tej pory filmy z zakresu alpinizmu i wysokich gór. To nie tylko kino akcji, to również fantastyczne kino emocji, uczuć i wzruszeń. Sięga tam, gdzie inne filmy akcji nie sięgają. Opowiada historię w niezwykły sposób, widzimy tutaj dużo więcej „podszewki” i „zaplecza”. To właśnie ten film pozwolił mi poczuć bliżej alpinizm i emocje, jakie on wywołuje u alpinistów, ich rodzin i bliskich. Do tego zachwycające ujęcie. Film przepiękny, z chęcią obejrzałabym więcej produkcji nakręconych w ten sposób. Ciekawostka: zachwycająca scena wschodu słońca.

3. K2, 1991

K2 everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Franc Roddam

główna obsada: Michael Biehn – Taylor Brooks, Matt Craven – Harold Jameson, Patricia Charbonneau – Jacki Metcalf, Julia Nickson – Cindy Jameson

czas trwania: 104 min

Co się może wydarzyć, kiedy dwójka przyjaciół, fizyk oraz prawnik, miłośnicy alpinizmu, wyruszą na zdobycie jednego ze szczytów świata? Pełen zwrotów akcji film, nieprzewidywalny i wypełniony emocjami.  Jeśli dorzucimy jeszcze w tym miliardera, któremu zamarzyło się jako pierwszemu na świecie zdobyć szczyt K2 zimą, powstaje całkiem niebezpieczna akcja. Jakby niebezpieczeństw na zboczach najwyższego szczytu Karakorum było mało. Rywalizacja, ryzyko, adrenalina. Ciekawostka: spotkamy się tutaj z muzyką Hansa Zimmera.

4. Everest, 2015

everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Baltasar Kormákur

główna obsada: Jason Clarke – Rob Hall,  Josh Brolin – Beck Weathers, Jake Gyllenhaal – Scott Fischer, John Hawkes – Doug Hansen, Robin Wright – Peach Weathers

czas trwania : 121 min.

Historia oparta na faktach. Grupowa wyprawa na Mount Everest. Chciałoby się rzec – wycieczka, bo warunkiem wzięcia w niej udziału jest opłata w wysokości kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Wyprawie przewodzi doświadczony alpinista Rob Hall. Początkowo wydaje się to być całkiem niezła zabawa – wieczory pełne radości, muzyki i alkoholu w bazach. Piękna pogoda, wysokiej jakości sprzęt, doświadczeni przewodnicy, cóż może pójść źle? Wszystko. Zmienna pogoda, brak doświadczenia i zbyt dużo ludzi na szlaku nie wróżą nic dobrego.  Ciekawostka: 10 maja 1996 Mount Everest pochłonął życie 8 osób. Film jest na podstawie książki  „Wszystko za Everest „Jona Krakauera, który jako dziennikarz “Outside” uczestniczył w komercyjnej wyprawie na Everest.

5. Północna Ściana (Nordwand), 2008

północna ściana everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Philipp Stolzl

główna obsada: Benno Fürmann – Toni Kurz, Johanna Wokalek – Luise Fellner, Florian Lukas – Andreas Hinterstoisser, Simon Schwarz – Willy Angerer, Georg Friedrich – Edi Rainer

czas trwania: 126 min.

Dwóch bawarczyków podejmują się próby zdobycia szczytu Eiger, atakując go od najtrudniejszej strony – północnej ściany. Równocześnie z nimi ataku na szczyt podejmuje się dwójka austriaków. Obie drużyny spotykają się u podnóża góry i rozpoczyna się rywalizacja, której celem jest udowodnienie wyższości nacji niemieckiej. Wyczyny obu drużyn obserwowane są przez władze niemieckie oraz grono dziennikarzy, którzy stacjonują w hotelu położonym niedaleko szczytu. Osobiście mnie zachwyciły sceny koncentrujące uwagę na ówczesnym wyposażeniu alipinistów – brak rękawiczek oraz podstawowego na dzisiejsze czasy wyposażenia wysokogórskiego. Świetnie kręcone sceny dodają mroku i strachu. Momentami człowiek ma wrażenie, że wraz z alpinistami znajduje się na ścianie i wspólnie z nimi walczy o przerwanie. Ciekawostka: Góra nazywana jest również mianem Mordwand, czyli Mordercza Ściana.

6. Wspinaczka (L’ascension), 2017

wspinaczka everest Najlepsze filmy na zimę - akcja, góry, wspinaczka alpinizm angellovesdreams

reżyseria: Ludovic Bernard

główna obsada: Ahmed Sylla – Samy Diakhate,  Alice Belaïdi – Nadia,  Kévin Razy – Ben, Nicolas Wanczycki – Jeff, Waly Dya – Max

czas trwania: 103 min.

Ostatni film, bardziej na rozluźnienie, typowa zwariowana francuska komedia. O sile uczuć, o sile marzeń i o konsekwencjach wypowiadanych słów. Co prawda sama historia oparta jest na faktach, nie mniej jednak reżyser postarał się o to, by była opowiedziana w zupełnie szalony sposób. Z drugiej strony poniekąd wyśmiewając dzisiejszą turystykę wysokogórską, gdzie ilość posiadanej wolnej gotówki decyduje o tym, czy staniemy się uczestnikami niebezpiecznej wyprawy na ośmiotysięcznik czy też nie. To również piękna historia o zdobywaniu niemożliwego, o realizacji celów, o realizacji marzeń, nawet jeśli pochodzi się z ubogiego środowiska. To historia o tym, że nie ma granic i człowiek, jeśli bardzo chce, jest w stanie przenosić góry, a bynajmniej się na wspinać 😉 Ciekawostka: Nadir Dendoune (Francuz pochodzenia algierskiego) 25 maja 2008 zdobył Mount Everest bez żadnego doświadczenia.

Podsumowanie

Ciekawa jestem jakie są Wasze ulubione filmy z górami w tle. Jakie tytuły Wy byście dodali do tej listy?

Polecam również kilka wspaniałych francuskich komedii

Zapraszam Was również do spojrzenia na listę najlepszych hiszpańskich komedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *