Podróże

Białe Święta i Sylwester – kierunek litewskie Troki

Białe Święta i Sylwester  kierunek litewskie Troki

Ilu z Was zastanawiało się na spędzenie świąt poza domem? Ilu z Was marzyło o spędzeniu świąt w ciepłym kraju lub o  wyjechaniu w miejsce, w którym spędzimy śnieżne białe święta i Sylwester? My święta spędzamy na różne sposoby. Czasem marzą nam się tradycyjne polskie święta, z pierogami, uszkami, krokietami i kapustą na stole. Z czerwonym barszczem, makowcem, sernikiem i karpiem. Czasem mamy ochotę, jak w popularnej amerykańskiej komedii Święta Last Minute po prostu „przeskoczyć święta” i uniknąć tłumów w sklepach, mycia okien, sprzątania całego domu i gotowania oraz pieczenia na święta, w tzw. międzyczasie pomiędzy pracą, a codziennym funkcjonowaniem. A czasem nachodzi nas ochota na tradycyjne święta, pełne śniegu i pysznego jedzenia, ale jednak takie przy których nie trzeba biegać po sklepach i stać w kuchni dniami i nocami. Nasz sposób na Białe Święta i Sylwester to… wyjazd do Wilna i Trok.

Białe_Święta_Litwa_Wilno_Troki_Lithuania_Trokai_Castel_Zamek_Troki_Vilnius_angellovesdreams_7

Białe święta w litewskich Trokach

Dlaczego warto się tam wybrać? A chociażby dla wspaniałych widoków i pysznego jedzenia w stylu Europy Wschodniej. Dla pięknych otwartych przestrzeni i setek miejsc pozbawionych tłoku. Dla możliwości celebracji świąt bez ciśnienia, biegu. By zwolnić tempo i by spędzić magiczne białe święta.

Na Litwie czas jakby płynął spokojniej, na ulicach, w mieście, restauracjach czy sklepach nie czuć świątecznego wariactwa i gonitwy by z wszystkim zdążyć na czas. Tutaj magia świąt działa, liczy się czas spędzony z rodziną, a nie w kuchni.

Białe_Święta_Litwa_Wilno_Troki_Lithuania_Trokai_Castel_Zamek_Troki_Vilnius_angellovesdreams_1

Właściwie przez cały okres świąteczno-noworoczny wszystko jest otwarte, sklepy, restauracje, obiekty do zwiedzania. Naprawdę ten czas można spędzić na wiele sposobów. Śnieg i masa fajnych otwartych parków, ogrodów, przypałacowych stawów i rzeczek daje okazję do świetnej zabawy na świeżym powietrzu.

Białe_Święta_Litwa_Wilno_Troki_Lithuania_Trokai_Castel_Zamek_Troki_Vilnius_angellovesdreams_2_2

Jest też całe mnóstwo muzeów, pałaców i zamków, które można w tym czasie odwiedzić. Wiecie, że wielu z nich należało do Polaków? W zamku, który widzicie na powyższych zdjęciach często rezydował Stanisław August wraz z Barbarą Radziwiłłówną. W muzeach znajdziemy nie tylko opisy litewskie, angielskie, ale przede wszystkim polskie. Litwini uznając wspólnotę z Polską (Księstwo Polsko-Litewskie) w większości muzeów na równi traktują opisy w jeżyku litewskim i polskim.

Zamek w Trokach znajduje się w odległości około 30 km. od litewskiej stolicy. W jego wnętrzu znajduje się sporo multimedialnych atrakcji dla dzieci. Położony jest na wyspie i można do niego dotrzeć tylko poprzez system pomostów lub łódkami w okresie letnim.

Białe_Święta_Litwa_Wilno_Troki_Lithuania_Trokai_Castel_Zamek_Troki_Vilnius_angellovesdreams_8

W Trokach mieszka wciąż wielu karaimów. Dzięki nim w pobliskich restauracjach możecie zjeść najpyszniejsze na świecie karaimskie pierogi – kibiny. Są one pieczone a w ich wnętrzu znajdują się różnego rodzaju nadzienia. Możemy wybrać pierożki z nadzieniem kapuścianym, z kurczakiem, z nadzieniem z wieprzowiny lub baraniny.

Troki to tylko jedno z wielu pięknych miejsc, wartych naszej wizyty podczas świąt czy w okresie noworocznym. My to miejsce na ten magiczny świąteczny czas polecamy z czystym sumieniem.

Jak Wam się to miejsce spodobało?

2 thoughts on “Białe Święta i Sylwester – kierunek litewskie Troki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *